Två nya krönikörer på KOSTDEMOKRATI.se
21:35, 9 juni 2011 in Krönikörer, Nyhetsbrev by Nyheter
Hjärtligt välkomna!
Vi välkomnar Christer Enkvist och Solveig A. Kiander som krönikörer, som framöver kommer att belysa kost och hälsa utifrån deras perspektiv. De har imponerande kunskaper och erfarenheter inom området.
Nu får de presentera sig med egna ord;
Christer Enkvist
Om mig själv kort: Nyligen pensionerad narkos- och intensivvårdsläkare som efter att ha varit klinikchef och chefsläkare på Norra Älvsborgs Länssjukhus i många år blev Landstingsöverläkare och vårdsadministratör i Landstinget i Älvsborg i mitten på nittiotalet.
Efter att VG-region bildades 1999 varit medicinsk rådgivare åt regionledningen. Mitt intresse för kost och mat kommer sig ur en fascination över att man från myndigheter och s.k. expertis kan fortsätta att rekommendera något som så uppenbart inte fungerar, att rekommendera att man inte skall äta fett utan energisnåla kolhydrater för att motverka fetman i samhället under tiden som folk bara blir fetare och fetare.
”Alla bantar men ingen går ner i vikt” brukar jag säga om att alla försöker följa de råd som finns trots att de inte har någon effekt överhuvudtaget. Har man sedan börjat intressera sig för frågan blir man bara mer och mer fascinerat över hela förljugenheten som råder i all matpropaganda.
- ◊ -
Solveig A. Kiander
Jag är utbildad barnsköterska sen många år, jag har arbetat på dagis och en stor del på BB. Intresset för mat har jag haft med mig hela tiden.
För 16 år sedan började jag på allvar att arbeta med kosten som medicin och det var ingen slump att det blev så. Den som inspirerade mig från början var Dr. Calle Carlsson i Österäng. Aldrig tidigare hade jag träffat någon läkare som så säkert deklarerade att våra folksjukdomar kan vi tacka skräpmaten för, alla kolhydraterna och margarinet! Han gjorde ett stort intryck på mig och han kom att ha stor betydelse för mitt fortsatta arbete med kost och hälsa.
Idag har driver jag ”LCHF Hälsa Väst” efter att tidigare haft ”GI – Hälsokonsult” som företagsnamn. Det kändes inte helt rätt med det namnet när vi efterhand förstod att det var Low Carb High Fat som var den optimala kosten för hälsa och viktkontroll.
Idag samarbetar jag med Dr. Annika Dahlqvist, Kostdoktorn Andreas Eenfeldt och Bitten Jonsson, samt anordnar föreläsningar för dem i Göteborgsområdet. Det går att läsa mer om föreläsningar på min hemsida www.lchfhalsa.se.
Jag håller kurser i kost och livsstilsförändring samt gör hälsokontroller (blodprovsanalyser) som skickas till Calle Carlssons laboratorium i Österäng (läs mer).
Aktuellt just nu är ett samarbete med Professor Per-Arne Öckerman. Vi skall tillsammans göra en pilotstudie på LCHF – kostens inverkan på artärstelhet. Läs mer om artärstelhet och arteriografi.
Vi söker totalt 30 stycken intresserade personer som vill delta i studien. Vi har nu i maj 2011 kommit igång med en grupp på 9 stycken och räknar med att starta fler grupper under hösten, för undersökning med arteriograf, blodprovsanalyser och utbildning i LCHF-kost.
Om du är intresserad kontaktar du mig enklast på solveig@lchfhalsa.se för mer information.
För övrigt så känner jag ett stort engagemang vad barnen får att äta på dagis och skola. Det är viktigt för mig, både när det gäller egna och andras barn och barnbarn.
Solveig A. Kiander


Margareta Lundström skrev 15:46, 11 juni 2011
Så hedrande och roligt att få sällskap med dessa två genomkloka personer på bloggen.
Christer Enkvists sakkunniga, övertygande inlägg i dagspressen har varit hjälpt mig många gånger i diskussioner. Jag har ett antal av hans inlägg kopierade och kan dela ut vid behov. Det som har STÅTT I TIDNINGEN har effekt. Hoppas Christer lägger upp sina klassiska inlägg på denna blogg så att många kan ha nytta av dem.
Jag talar om artiklar rubriker som:”Fel att vi blir feta av fett”, ”Läkemedelsindustrin håller kolesterolmyten vid liv”,”Svenska Livsmedelsverkets rekommendationer viktig orsak till fetmaepidemin”, ”Överdriven oro för fett och kolesterol” ”Livsmedelverket mörkar att du blir fet av frukt”( Oj , ett sådant liv det blev när han gav sig på den heliga kon frukten)
Solveig A.Kiander Har betytt detta för mig.
Jag hoppas mina barn en dag kan förlåta mig för hur jag fött upp dem. Jag trodde faktiskt på de officiella kostråden. Jag trodde jag var en förståndig mamma som uteslöt smör och grädde satsade på magert och olja. När jag kom till insikt om hur fel jag haft (min man fick diabetes) måste det snabbt till en omprogrammering av mina barn så jag åtminstone kan rädda mina barnbarn. Jag skickade min son och svärson på kurs hos Solveig. Det fungerade. Det var den bästa present jag givit mina barn. Det räddade två familjer från Livsmedelsverket lömska snaror. Det är svårt att vara profet i sin egen familj. Så att betala för en kurs för barnen hos Solveig eller någon annan LCHF förespråkare är väl investerade pengar.
Får erkänna att jag någon gång kan jag tycka att det skulle behövas en liten påbyggnadskurs.
Solveig skrev lite om Calle Carlsson i sin presentation. Det var en bra påminnelse för mig. Lovar att skriva om mitt indirekta och direkta möte med honom en gång. Återigen något som jag har anledning att skämmas över. Men Calle Carlsson är värd all heder.
Jag återkommer.