Stevia snart ute i butikerna – men kan det ersätta aspartam?
19:40, 16 juli 2011 in Livsmedelsverket, sötningsmedel by Länkar
Nytt naturligt sötningsmedel snart godkänt för användning i livsmedel.
Vägen till att Stevia nu godkänns i Europa har kortats sedan 27 medlemsstater i EU godkänt säkerheten. Kan nu finnas i butiker i början av 2012. Läs notisen från Foodnavigator här.
Läs pressmeddelandet från SLV här. I deras pressmeddelande kommer en del nytt fram som kräver närmare undersökning. Man kan fråga sig varför man inte tillåter samma halt för Stevia som för Aspartam? Detta ”gamla” sötningsmedel har SLV alltid sagt är ofarligt och det tillåts med 600 mg/liter dryck medan Stevia bara får innehålla 80 mg. Värt att undersöka! Är detta en manöver för att inte hota aspartam´s ställning på marknaden? Man kan ju undra!
SLV skriver: ”kan användas istället för socker för att söta olika produkter”. Vi hade nog hoppats att man skulle kunna använda det i stället för aspartam, menar Bengt Ingerstam (ordförande Konsument-Forum).
Källa: Bengt Ingerstams blogg
Not: Livsmedelsverket (före 2001: Statens livsmedelsverk, förkortat SLV) är i Sverige en statlig förvaltningsmyndighet för livsmedelsfrågor med uppgift att i konsumenternas intresse arbeta aktivt för säkra livsmedel, redlighet i livsmedelshanteringen och bra matvanor.
- ◊ -
Vi på KOSTDEMOKRATI menar att aspartam är något man bör undvika av flera skäl. Läs mer:
- Aspartame is, by far, the most dangerous substance on the market that is added to foods (Google-översatt version till svenska).

jessicafrank skrev 21:47, 29 juli 2011
Skulle vilja ta upp detta ämne om det nya sötningsmedel som de försöker etablera på markanden. Stevia heter det.
Har nu läst på massor om detta och fick inte någon bra uppfattning alls. Indianerna använde denna ört som preventivmedel och forskning har visat cancer hos möss. Att använda argumentet att det är en naturlig ört är barockt, det finns massa giftiga växter vi inte äter ju.
Blev mäkta förvånad då detta varumärke hade en reklamruta på en LCHF-receptsida. Någon annan som har reagerat på detta sötningsmedel?
Jag är ny här och vet inte riktigt hur denna sajt funkar men det löser sig säkert. Söker kontakt med andra i Kungsbacka kommun som också är trött på etablissemangets genomfalska propaganda.
Mvh /Jessica